– Jakie inwestycje firma realizuje w Szczecinie?

– Siedem lat temu postanowiliśmy wybudować osiedle w nieco zapomnianej części miasta – przy ulicy Sowińskiego.

Przekonywano nas, że nie jest to dobra lokalizacja, gdyż modne jest Warszewo.  Mówiłem wtedy, że jeśli wszyscy zaczną wybierać Warszewo, niedługo jego mieszkańcy będą tylko stali w korkach. I to się poniekąd sprawdziło. Nie każdy ma czas, by tracić go jeszcze na dojazdy do centrum. Natomiast Osiedle Pionierów – Sowińskiego od Bramy Portowej dzieli zaledwie dziesięciominutowy spacer.  W dodatku jest ono dobrze usytuowane, jeśli chodzi o komunikację miejską; dojeżdżają tam dwie linie tramwajowe – nr 1 oraz nr 9. Na tym osiedlu wybudowaliśmy cztery budynki z łącznikami, razem 263 mieszkania. Projekt był dostosowany do standardów warszawskich, postawiliśmy na jakość, porządne wykończenia (m.in. drewnianą stolarkę, warstwy izolujące akustycznie), zagospodarowanie terenu wokół obiektów. Co ważne – bloki dzielą większe odległości niż przewidują to normy, zatem sąsiad sąsiadowi nie zagląda w okno, jest przyjemnie, cicho. Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży tych mieszkań.

Drugim etapem inwestycji jest nasza budowa na działce, gdzie niegdyś był stadion klubu Pionier – będzie tutaj Osiedle Pionierów – Potulicka. Przewidujemy tam sześć budynków, czyli 808 mieszkań oraz lokale usługowe. W tej chwili powstają są dwa pierwsze: cztero- i sześciokondygnacyjny.

– Co możemy powiedzieć o Osiedlu Pionierów – Potulicka.

– W dalszym ciągu stawiamy na wysoką jakość. Taka jest nasza filozofia – nie chodzi nam bowiem o to, aby klienta wyłącznie „złapać”, ale przede wszystkim, by cały czas był zadowolony z tego, co mu zaoferowaliśmy. Projekty są dopracowane w szczegółach. W każdym z budynków jest winda, która rozpoczyna swój bieg od poziomu -1, gdzie znajdują się miejsca postojowe. Nie budujemy obiektów bez parkingów podziemnych.

Osiedle Pionierów Potulicka różni się nieco od swojego poprzednika. Jego standard jest bardziej uproszczony. Przygotujemy dwa czterokondygnacyjne i cztery sześciokondygnacyjne bloki. W tym przypadku proponujemy głównie mieszkania dwupokojowe, o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Mają one jednak bardzo dobry rozkład, w niektórych są antresole, znakomicie poprawiające wygodę zamieszkiwania. Na tego rodzaju rozwiązanie decydują się głównie ludzie wchodzący w dorosłość, którzy kupują swoje pierwsze w życiu „cztery kąty” bądź też inwestorzy, zamierzający wynajmować pokoje studentom. Część z lokali można kupić w ramach oferty „Mieszkanie dla Młodych”. Zainteresowanie nim jest spore.

Na dole – w części budynków – pojawią się niewielkie punkty usługowe, małe sklepy. Planujemy, że w 2015 r. gotowe będą dwa obiekty.

Trwa właśnie remont ulicy Potulickiej, po jego zakończeniu dojazd do posesji będzie naprawdę komfortowy.

– Czy szczecińscy klienci rozglądając się za mieszkaniem, biorą pod uwagę wyłącznie jego cenę?

–  Cena jest oczywiście bardzo ważnym argumentem. Ale nie tylko ona. Równie istotne jest to, gdzie znajduje się osiedle, jaki jest rozkład pomieszczeń. Klienci analizują mnóstwo innych czynników, w tym np. wiarygodność dewelopera.

– Jak oceniłby pan sytuację na szczecińskim rynku deweloperskim?

– Jestem pełen optymizmu. Po kryzysie, wszystko wraca na właściwe tory. Szczecin zaczął się dynamicznie rozwijać. Z perspektywy stolicy widzę, że władze starają się, by promować miasto. Liczę na to, że Szczecin zacznie w końcu wykorzystywać swoje dogodne położenie w Europie.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że na zakup mieszkania można pozwolić sobie wtedy, gdy ma się stabilną pracę. Jeśli szczecinianie będą mieli stałe źródła dochodów, wówczas i mieszkania będą dobrze się sprzedawały. Szczecin mocno postawił na powierzchnie biurowe, które miejsca zatrudnienia kreują, mam nadzieję, że przyciągną dużych inwestorów. Natomiast nie można zapominać o innych segmentach gospodarki, o produkcji. Pozwoliłoby to zatrzymać część ze sporej liczby studentów uczących się na tutejszych uczelniach.

 – Czy spółka planuje jeszcze inwestycje w naszym mieście?

– Na razie skupiamy się na budowie Osiedla Pionierów – Potulicka. Nie ukrywam jednak, że myślimy o następnym projekcie. Za kilka miesięcy rozpoczną się już konkretne rozmowy i będziemy mogli sprecyzować nasze zadania na kolejne lata.

Osiedle Pionierów Sowińskiego oraz Potulicka to kolejne powody do dumy…

– Sowińskiego 72 sp. z o.o. jest spółką celową, powołaną do realizacji właśnie tych dwóch osiedli. Jesteśmy jednak częścią grupy Rezydent, która ma na swoim koncie m.in. Centrum „Królewska”, czyli czternastokondygnacyjny biurowiec w Warszawie, pięciogwiazdkowy hotel „Rezydent” w Sopocie oraz Radisson w Gdańsku, ekskluzywny apartamentowiec „Browarna” w stolicy czy popularny Krzywy Domek, znajdujący się przy sopockim deptaku.

– Dziękuję za rozmowę.


Spółka z o.o. Sowińskiego 72 powstała w 2007 r., powołana została do realizacji Osiedla Pionierów przy ulicy Sowińskiego oraz ulicy Potulickiej w Szczecinie. Dwie działki z prawem użytkowania wieczystego zostały zakupione w pierwszej połowie 2007 r. W 2007 r. i 2008 r. doprecyzowano założenia projektowe dotyczące struktury mieszkań we wznoszonych budynkach, zakończono projekt architektoniczny Osiedla Pionierów oraz uzyskano pozwolenia na budowę.

Teren objęty inwestycją usytuowany jest w rejonie Nowego Miasta: z dostępem od ulicy gen. Józefa Sowińskiego, posiada numery pocztowe 72 i 74, a od ul. Potulickiej – numer 20. Osiedle położone jest w odległości ok. jednego kilometra od Starego Miasta, jest bardzo dobrze skomunikowane (trzy przystanki linią tramwajową nr 1 i nr 9 od ulicy Sowińskiego), a spacer ze ścisłego centrum Szczecina zajmie ok. 10 minut. Działki objęte są zapisami planu miejscowego dopuszczającego realizację budownictwa wielorodzinnego (Uchwały Rady Miasta nr III/17/06 oraz XIX/544/12).

W 1991 roku, powstała spółka POLPAGER, zajmująca się wprowadzeniem na rynek ogólnopolskiej sieci przywoławczej Polpager. Branżę telekomunikacyjną zamieniono na branżę budowlaną – w 1998 r. utworzono spółkę akcyjną Rezydent. Ta zajmuje się budową i eksploatacją ekskluzywnych apartamentowców i hoteli. W swoich projektach zwraca szczególną uwagę na dopracowanie detali, spełniając oczekiwania wymagających klientów. Sowińskiego 72 sp. z o.o. jest spółką celową grupy Rezydent.

– Przedsiębiorstwa grupy Rezydent stale podejmują działania na rzecz rozwoju i umacniania pozycji rynkowej firmy. Profesjonalne przygotowanie, kompetencje i doświadczenie naszych pracowników umożliwiają wspólne budowanie sukcesu. Realizacja ambitnych zadań i stosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwalają na tworzenie nowych wartości, jednocześnie wspierając rozwój gospodarki lokalnej.

Naszą misją jest wprowadzanie na rynek najwyższej jakości usług i rozwiązań technologicznych, a w zakresie nieruchomości – budowa ekskluzywnych obiektów w najlepszych lokalizacjach, o standardach spełniających najbardziej wymagające oczekiwania. Najważniejsza jest dla nas wysoka jakość wykonania i indywidualne podejście do klienta. Cechuje nas profesjonalny nadzór nad budową i sprawne zarządzanie na każdym etapie przedsięwzięcia. Cele te realizowane są również przez spółkę Sowińskiego 72 – zapewnia Rafał Poszeluźny z Sowińskiego 72 sp. z o.o.

Źródło: Kurier Szczeciński